מהו אלוהים? – הסבר לאדם המודרני

האין זה מסקרן שכמעט בכל מקום בעולם הופיע רעיון ה-"אלוהות"? מקומות רחוקים ומנותקים שלא הייתה להם כל דרך תקשורת הגיעו לאותה מסקנה, ולרוב בנו דת סביב הקונספט הזה. זה דבר ידוע שהרבה מהמדענים הגדולים דיברו על הנושא וחלקם אף היו דתיים, כשהבולט ביניהם הוא אייזק ניוטון.

המכשול העיקרי בהבנת הרעיון הוא עצם העובדה ש-"אלוהים" היא מילה טעונה, ולעתים כשאדם רציונלי שומע אותה, מיד צפה אצלו אסוציאציה לאמונה באגדות או לדמות דמיונית כלשהי עם זקן השולטת על הכל מהשמיים. בקיצור, דבר לא מדעי שאין לגביו ראיות ולא ניתן למדוד אותו בשום אופן. עם זאת, אולי יש משמעות יותר עמוקה לקונספט שגרמה לדת לצוץ מלכתחילה ואף להישמר עד ימינו?

למעשה, הדת ברובה היא שכבת מעטפת קונספטואלית ומיתולוגית הנושאת את הליבה, את חווית המציאות הישירה. השכבה החיצונית היא 99% מכל הדת, ובמרכזה האמת הטהורה. אם נחקור מספיק דתות נוכל לסנן את השכבה החיצונית ביתר קלות ולחשוף את הליבה. אדם המבין את זה, אין לו כל צורך בדת, כמו שאחרי שקיבלת משלוח כבר אין צורך בקופסה שבה הוא הגיע.

זה נכון, אין הוכחה מדעית אובייקטיבית לקיומו של "אל" כזה, ואין זו המטרה של המושג. אטען פה דבר די רדיקלי: כל אדם יכול להוכיח לעצמו ובשביל עצמו בלבד באופן סובייקטיבי את נוכחות הדבר בתוך החוויה האישית שלו. הוא אינו מתבקש להאמין בצורה עיוורת לרעיון שאינו מבין, אלא לחוות את זרם החושים הישיר ללא הפרעות ממחשבות שוטות, כך אפשר לגלות את המשמעות האמיתית של המושג, אבל עד אז הוא חסר משמעות לחלוטין.

הרעיון "אלוהים" איננו אלוהים, אלא שלט הנועד להצביע ולכוון את המתרגל. כאשר הוא מגיע ליעד אין לו עוד צורך להיאחז בו.

אם כך, מהו הדבר המסתורי? זה פשוט מאוד: התשובה נמצאת מול עינך ברגע זה, והיא גם הייתה שם כל הזמן, או יותר נכון התשובה צופה החוצה. באופן פרדוקסלי, חוסר היכולת לראותו טבוע במבנה של הדבר. כמו עין הצופה על העולם ולא רואה את עצמה, אבל גם אין צורך שהיא תראה, כי זה יפריע לראייה התקינה. לומר שהדבר אינו קיים שקול לאדם שאיבד את המשקפיים ומחפש אותם בכל מקום בבית מלבד על ראשו.

מבחינה סובייקטיבית, "אלוהים" הוא הקיום הבסיסי והרציף, בשורש שלו הוא ריק מוחלט המכיל את הכל. הוא פוטנציאל אמורפי התופס צורה ומציג את מה שאנחנו חווים בכל רגע, מעין הולוגרמה מושלמת. זה נכון, מבחינה לוגית אין בו צורך, כי זו משוואה שבה המשתנים מתבטלים. "המציאות" היא המשחק הדמיוני של המשתנים השונים. בסופו של דבר אינכם באמת "נפרדים" מהמציאות וצופים עליה מהצד, למעשה אתם חלק פעיל ובלתי נפרד מהמציאות האחידה, ואת חווית האחדות הזאת מכנים: "אלוהים".

"דבר אינו נסתר."

משפט עוצמתי המתאר בצורה טובה את החוויה הממשית הישירה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

בלוג בוורדפרס.קום. ערכת עיצוב: Baskerville 2 של Anders Noren.

למעלה ↑

%d בלוגרים אהבו את זה: